Płyty warstwowe w konstrukcjach magazynów i przechowalni
- Szczegóły
Magazyny i przechowalnie są potrzebne w wielu gałęziach przemysłu. W szybko rozwijających się biznesach często zachodzi potrzeba natychmiastowej budowy. Przedsiębiorcom często zależy, by budynki były solidne, jednocześnie łatwo było je postawić, a w razie potrzeby równie łatwo zdemontować. Takie zadanie idealnie spełniają konstrukcje z płyt warstwowych.
Współczesny rynek jest bardzo zmienny. Z powodu dużej konkurencji wiele firm bankrutuje, inne rozwijają się w ogromne międzynarodowe koncerny, jeszcze inne są zmuszone do zmiany swojej działalności. Z powodu niepewnej sytuacji na rynku, wiele firm nie jest skłonnych do inwestowania w rozwiązania długoterminowe, również w zakresie budownictwa. Magazyny modułowe są idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, których specyfiką jest okresowa zmiana terenu działalności, a także wszystkich innych, które z różnych przyczyn nie chcą wznosić lub kupować murowanych budynków na fundamentach lub innych.
Czym się charakteryzują magazyny z płyt warstwowych?
Proces stawiania budynku z płyt jest szybki, ponieważ nie jest konieczne stawianie fundamentów, a jedynie wykonanie stóp, na których będą się opierać wsporniki. Płyty można montować do różnych konstrukcji, na przykład stalowych, żelbetowych czy drewnianych. Możliwe jest zamówienie całościowego montażu budynku przez profesjonalną ekipę wyposażoną w odpowiednie narzędzia. Popularne zastosowanie płyt warstwowych to:
- montaż magazynów półproduktów i produktów gotowych (również wymagających przechowywania w specjalnych warunkach);
- montaż magazynów płodów rolnych i innych produktów żywnościowych;
- montaż chłodni, mroźni i innych magazynów wymagających zachowania odpowiedniej temperatury.
Z uwagi na swoją specyficzną budowę płyty warstwowe są lekkie, a jednocześnie sztywne, wytrzymałe i odporne na korozję. Wklejony między dwie warstwy blachy rdzeń z pianki PUR, PIR lub styropianu pełni funkcję termoizolacji, co zapewnia wszechstronne wykorzystanie płyt, również dla budowy magazynów, gdzie szczególnie istotna jest temperatura wewnętrzna. Płyty łączone są szczelnie za pomocą systemu pióro-wpust, co stanowi dodatkową izolację termiczną. Powierzchnia płyt jest zabezpieczona poprzez cynkowanie, pokrywanie tworzywem lub powlekane specjalnym lakierem lub farbą. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie płyt do specyficznych wymagań, jakie muszą spełniać magazyny i przechowalnie konkretnych produktów. W przypadku materiałów żywnościowych będą to powłoki zapewniające wysoką higienę przechowywania i zapobiegające namnażanie się bakterii. Z kolei materiały łatwo palne będą wymagały użycia materiałów o odpowiednich klasach odporności na ogień. Bezpośredni kontakt ze specjalistami firmy montującej budynki z płyt umożliwia dopasowanie oferty do specyficznych wymagań.