Jakie znaczenie ma rdzeń w płycie warstwowej?
- Szczegóły
Płyty warstwowe z rdzeniem wykorzystywane są do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz dachów takich obiektów jak hale przemysłowe i produkcyjne, hale magazynowe, pawilony handlowe czy budynki inwentarskie. Mogą być także stosowane w obiektach służących do przechowywania żywności, a więc w chłodniach oraz mroźniach. Charakteryzują się podwyższonymi parametrami ogniowymi, co zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków.
Czym jest płyta warstwowa?
Płyta warstwowa to nowoczesny wyrób budowlany składający się z rdzenia wykonanego z różnych materiałów w zależności od zastosowania i dwóch okładzin stalowych. Produkt ten przeznaczony jest do stosowania, jako ściany, dachy oraz sufity podwieszane. Montaż płyty warstwowej rozpoczyna się od wzniesienia konstrukcji wsporczej, do której za pomocą łączników przymocowuje się płyty warstwowe. Całość prac montażowych zajmuje kilka minut i dzięki temu uzyskujemy nowoczesną ścianę lub dach o wysokich parametrach izolacyjnych. Płyty dostępne są w różnych kolorach i przekrojach, co pozwala w przypadku dachu wykonać konstrukcję w barwach firmowych.
Rola rdzenia w płycie warstwowej
Rdzeń w płycie warstwowej pełni funkcję izolacji. W zależności od zastosowanego materiału odznaczają się różnym stopnie termoizolacyjności. Na rynku dostępne są płyty warstwowe z rdzeniem wykonanym z wełny mineralnej lub wełny szklanej, pianki poliuretanowej PUR, pianki fenolowej, szkła piankowego lub polistyrenu ekspandowanego. W zależności od materiału płyty warstwowe różnią odpornością ogniową, wodoszczelnością, trwałością, efektywnością energetyczną oraz sztywnością ścian. Dzięki prostej konstrukcji płyty warstwowe można wykorzystać do wznoszenia budynków o różnym przeznaczeniu.