Jak montować obróbki blacharskie?
- Szczegóły
Budowa dachu nie kończy się wraz z wykonaniem pokrycia. Odpowiednie wykończenie pozwala nadać dachowi ostateczny kształt, poprawia jego estetykę, a także pełni wiele praktycznych funkcji. Dzięki obróbkom blacharskim pokrycie dachowe staje się szczelne, a woda odprowadzana jest we właściwy sposób. Wykonane z blachy elementy, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, chronią dach przed działaniem czynników atmosferycznych oraz umożliwiają swobodną pracę więźby.
Jakie są podstawowe rodzaje obróbek blacharskich?
Przez obróbki blacharskie należy rozumieć różnorodne elementy, których głównym celem jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią, stanowią one też wykończenie estetyczne. Wykonywane są z blachy, której kolor odpowiada specyfice dachu. Do obróbek blacharskich zaliczamy między innymi:
- pas podrynnowy i nadrynnowy,
- obróbki gzymsów,
- obróbki przyścienne,
- obróbki komina,
- obróbki ogniomurów,
- wiatrownice,
- listwy maskujące,
- kosz dachowy.
Jeśli szukasz wysokiej jakości obróbek blacharskich w województwie śląskim, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Istotne jest, by wybierać trwały materiał, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabezpieczony przed korozją pokostem lub farbą.
Zasady montażu obróbek blacharskich na dachu
Obróbki blacharskie mają ogromne znaczenie dla wytrzymałości całego budynku, dlatego ich montaż powinien być szczególnie staranny. Niektóre z nich można zainstalować samodzielnie, do innych konieczny jest udział profesjonalnego dekarza, który posiada rozległą wiedzę i doświadczenie. Wprawy wymaga na przykład precyzyjne wyprofilowanie elementów czy też łączenie rąbkami lub lutowanymi zakładami. Prace dekarskie wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego podczas ich wykonywania należy zachować szczególną ostrożność i korzystać z odpowiednich narzędzi.